rośliny trujące dla kota
Dom i Ogród

Jakie są rośliny trujące dla kota?

Wszyscy posiadacze kotów zdają sobie sprawę z tego jakie ciekawskie są to zwierzęta. Wymagają one zatem szczególnej troski i uwagi ze strony swoich właścicieli. Większość z nich dba o odpowiednią karmę dla pupila czy wygodne legowisko. Niestety wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że w domu mogą znajdować się rośliny trujące dla kota.

Dlaczego ważna jest świadomość tego, że w otoczeniu zwierzęcia mogą być rośliny trujące dla kota?

Każdy właściciel zwierzęcia powinien wiedzieć o tym, że w bezpośrednim otoczeniu pupila mogą znajdować się rośliny trujące dla kota. Ich spożycie może skończyć się wymiotami lub biegunką, a nawet śmiercią zwierzęcia.

Dlaczego zdarzają się sytuacje, w których koty gryzą rośliny?

Wiele zwierząt chętnie przekopuje ziemię doniczkową czy podgryza liście i kwiaty roślin. Przyczyną tego typu działań jest chęć oczyszczenia układu pokarmowego. Co ciekawe w sprzedaży dostępna jest specjalna trawa przeznaczona dla kotów pochodząca z wyselekcjonowanych ziaren jęczmienia, żyta i owsa, która może być spożywana przez zwierzęta.

Z czego wnika toksyczność roślin?

Rośliny trujące dla kota wykorzystują szkodliwe związki jako mechanizm obronny. Mogą to być na przykład substancje chemiczne, które są szkodliwe zwłaszcza dla młodych kotów. Aby doszło do zatrucia konieczne jest spożycie rośliny przez kota. Wówczas szkodliwe związki mogą mieć działanie nefrotoksyczne, hepatotoksyczne, kardiotoksyczne, hematotoksyczne, neurotoksyczne czy ototoksyczne. Oznacza to, że oddziałują one na nerki, wątrobę, serce, układ krwionośny i nerwowy czy struktury znajdujące się w uszach zwierzęcia.

Jakie objawy może dawać spożycie roślin trujących?

Po spożyciu roślin trujących dla kota mogą pojawić się konwulsje, gorączka, kaszel, kichanie, zwężenie lub rozszerzenie źrenic, omdlenia, agresywność, ospałość, wymioty, utrata apetytu, ślinotok, obrzmiały język w jasnym kolorze, dezorientacja, nadmierna wokalizacja czy zwiotczenie mięśni. Zwykle do zatruć dochodzi bardzo szybko, a objawy są widoczne już po kilku godzinach po spożyciu rośliny.

Które rośliny trujące dla kota są szczególnie niebezpieczne?

Wśród szczególnie niebezpiecznych roślin dla kotów wymienić należy aloes, który podrażnia jelita, powoduje senność, drżenie ciała, wymioty oraz trudności w poruszaniu się i oddychaniu. Poza tym rośliny trujące dla kota to między innymi: azalia, bluszcz pospolity, cyklamen, fikus, lilia, monstera, filodendron, oleander, papryczka czy skrzydłokwiat. W przypadku spożycia tych roślin konieczna jest natychmiastowa interwencja weterynarza.