rośliny bezpieczne dla kota
Dom i Ogród

Jakie są rośliny bezpieczne dla kota?

Koty są zwierzętami, które lubią przekopywać ziemię w doniczce lub podgryzać liście i kwiaty roślin. Dlatego właśnie ich właściciele powinni zadbać o to, by w ich otoczeniu znalazły się jedynie rośliny bezpieczne dla kota.

Z jakiego powodu koty podgryzają rośliny?

Koty gryzą liście, kwiaty oraz łodygi roślin, ponieważ pragną oczyścić swój układ pokarmowy z zalegających w nim kul włosowych i mas kałowych. Kule włosowe powstają na skutek podejmowanych przez pupila czynności pielęgnacyjnych. W przypadku sporej dawki ruchu oraz dobrze dobranej diety zwykle nie stanowią one problemu. W przeciwnym razie pojawiają się jednak nieprzyjemne dolegliwości.

Czy wszystkie znajdujące się w domach są bezpieczne dla kota?

Niestety nie. Niektóre rośliny znajdujące się w mieszkaniach zawierają bowiem związki szkodliwe, w tym glikozydy, alkaloidy i saponiny. W wyniku ich spożycia możne dochodzić do zatrucia, które objawia się biegunką, wymiotami, ślinotokiem, osłabieniem i apatią, problemami z oddychaniem, drgawkami, a nawet zatrzymaniem akcji serca i śmiercią zwierzęcia. Warto zatem wiedzieć, które rośliny bezpieczne dla kota mogą znajdować się w jego otoczeniu, a które powinny być z niego usunięte.

Doniczkowe rośliny bezpieczne dla kota

Wśród doniczkowych roślin bezpiecznych dla kota należy wymienić między innymi: jukę, niewielki bambus, palmę arekę, trzykrotkę, begonię, zielistkę, asparagus, fiołka czy storczyka. Co ważne w tym przypadku juka pomaga oczyścić układ moczowy i wątrobę zwierzęcia. Ponadto działa ona przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Łagodzi zapach kocich odchodów i jest chętnie wykorzystywana przez producentów jako składnik karm.

Pnące rośliny bezpieczne dla kota

Mając na myśli rośliny bezpieczne dla kota, które mają postać pnączy warto wspomnieć o róży, hoi czy pachnącym groszku. W tym jednak przypadku należy pamiętać o tym, że jego nasiona po spożyciu przez kota mogą powodować u niego wymioty i biegunkę.

Ogrodowe rośliny bezpieczne dla kota

Wśród roślin ogrodowych bezpiecznych dla kota znajdują się między innymi: chabry, gerbery czy astry. Poza tym koty chętnie smakują bezpieczny dla ich zdrowia krwawnik pospolity, a także pietruszkę, ogórecznik, tymianek, oregano oraz kocimiętkę. Poza tym w sprzedaży dostępna jest specjalna trawa dla kotów, którą zwierzęta mogą podgryzać. Wpływa ona korzystnie na pracę ich układu pokarmowego oraz zapobiega zaleganiu wspomnianych powyżej mas kałowych i kul włosowych. Trawa stanowi również cenne źródło błonnika oraz w zdecydowanym stopniu zmniejsza ochotę i apetyt zwierząt na inne rośliny doniczkowe.