puizba.pl

Lifestyle Blog

narzędzia ręczne
Dom i Ogród

Narzędzia ręczne w domowym warsztacie

Zarówno dla początkujących majsterkowiczów, jak i zaawansowanych fachowców ręczne narzędzia stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu. Jednak ich ilość oraz sposób przechowywania są już dobierane indywidualnie: w zależności od potrzeb oraz miejsca dla nich dostępnego. Choć wybór narzędzi jest kwestią osobistych preferencji, są takie bez których nie obędzie się żaden warsztat, a początkujący amator majsterkowania powinien zacząć właśnie od nich.

Podstawowe narzędzia ręczne: klucze i wkrętaki

Wkrętaki zwane także śrubokrętami są naturalnie ważne w różnych pracach budowlanych czy remontowych, a także w wielu innych zastosowaniach. Na początek warto wybrać jeden z zestawów wkrętaków o różnych właściwościach, długościach grotu i rękojeści. Śrubokręty różnią się także schematami nacięć łba: najpopularniejsze to proste, sześciokątne i krzyżakowe. Warto mieć po kilka z każdego rodzaju i wybrać raczej dobre jakościowo.

Kolejną kategorią narzędzi z podstawowej palety są klucze. Przydadzą się także w naprawach części mechanicznych, dodatkowo wszędzie tam, gdzie występują śruby. Najbardziej popularne to klucze płaskie, które występują najczęściej w formie podwójnej i posiadają oznaczenia liczbowe – określające rozmiary. Tego typu klucze pozwalają kręcić śrubami o sześciu kątach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także sprawienie sobie zestawu kluczy nasadowych oraz kilku oczkowych, które są przelotowe i docierają tam, gdzie nie może zmieścić się nasadka. W nowoczesnych rozwiązaniach często stosuje się elementy torx lub hex – dlatego uzupełnieniem warsztatu musi stać się zestaw kluczy imbusowych.

Narzędzia ręczne dla stolarza i mechanika

Prace stolarskie lub ślusarskie wymagają używania skondensowanej siły. Taką w warsztacie uosabia prosty młotek. Niby najprostszy ze wszystkich narzędzi ma dużą rolę. Wszędzie, gdzie trzeba użyć mniejszych i większych gwoździ potrzeba użycia młotka staje się paląca. Dodatkowo prosty młotek pozwala przy użyciu podkładek dopasować do siebie elementy z drewna płyty lub powierzchni kamiennych blatów itp.

Odruchowo z mechanikiem kojarzy się skórzana kurtka lub spodnie z kieszeniami, z których wystają kombinerki. To uniwersalne narzędzie, które pozwala przytrzymać, zginać i odginać rozmaite materiały, a także przecinać kabelki, druciki itp. Warto zwrócić uwagę, by szczypce, których używamy były dobre jakościowo na linii rękojeści. Tworzywem musi być bezwzględnie stal – węglowa lub chromowo-wanadowa. To zapewni odporność na uszkodzenia i trwałość tak potrzebną w warsztacie.