puizba.pl

Lifestyle Blog

kuchnia
Dom i Ogród

Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia to serce domu, dlatego koniecznie trzeba przemyśleć jej projekt. Powinno znaleźć się tu miejsce do przechowywania, blat roboczy, a także wolna przestrzeń na sprzęty różnego rodzaju. Jak zaprojektować kuchnię? Od czego zacząć?

Określ potrzeby i budżet

Powinieneś najpierw zacząć od przemyślenia potrzeb oraz wolnej przestrzeni. Jeśli jesteś miłośnikiem gotowania i potrzebujesz dużo miejsca roboczego, posiadasz wiele sprzętu i będziesz spędzać w kuchni dużo czasu, zupełnie inaczej powinna wyglądać Twoja kuchnia. Z kolei dla osób, które mają szybkie tempo życia i to pomieszczenie, którego nie będą często odwiedzać, również zasługuje na indywidualny projekt.

Pod uwagę trzeba wziąć także budżet. Zdecyduj, czy chcesz kupować meble modułowe np. w sieciówce, czy lepiej skorzystać z firmy, która wykona je na zamówienie. Druga opcja wiąże się z większym nakładem finansowym.

Ogólnie rzecz biorąc, kuchnia powinna znaleźć się od strony północnej, północno-zachodniej albo północno-wschodniej, aby nie była dogrzewana promieniami słonecznymi z zewnątrz. Zwróć też uwagę, jaki jest widok zza okna. Chcesz postawić na projektowanie przestrzeni przez specjalistę? W takim razie pożyczka gotówkowa może być dodatkowym wsparciem finansowym.

Trójkąt roboczy

Jednym z ważniejszych elementów podczas projektowania kuchni jest stworzenie tzw. trójkąta roboczego. Oznacza to, że lodówka, płyta grzewcza oraz zlewozmywak, powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta. To prosta zasada, która znacznie pomaga w organizacji miejsca w kuchni. Tuż obok zlewozmywaka, lodówki i piekarnika, powinien znaleźć się także, nawet mały, blat roboczy. Tam warto odkładać naczynia, zakupy albo owoce i warzywa do umycia.

Nie wiesz gdzie umieścić zlewozmywak? Często mocuje się go przy oknie, jednak trzeba sprawdzić, czy będzie można je swobodnie otworzyć. Kuchenka nie powinna znajdować się obok okna, aby wiatr nie zdmuchnął płomienia. Z kolei lodówka nie może być obok płyty grzewczej, która emituje ciepło. Niekorzystnie wpływa to na pobór energii.

Zaplanuj przestrzeń w taki sposób, aby poruszanie się od jednej strefy do drugiej było komfortowe. Projekt i wyposażenie to duży nakład finansowy, dlatego pożyczka gotówkowa świetnie się do tego sprawdzi.

Sprzęt i meble

Jakie urządzenia są Ci niezbędne? Które z nich będą w zabudowie, a jakie modele będą wolnostojące? Dzięki odpowiedziom zorganizujesz wolne miejsce.

Zastanów się też nad kolorystyką całego wnętrza. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się biel, écru oraz wszystkie jasne odcienie. Błyszczące fronty dodatkowo odbijają światło. Biel świetnie współgra z drewnem, betonem oraz granitem, dlatego bez problemu dobierzesz elementy wykończeniowe.

Jeśli chodzi o meble, muszą one maksymalnie wykorzystywać wolną przestrzeń. Przykładowo, szafki wiszące, mogą być do samego sufitu. Dzięki temu masz więcej miejsca do przechowywania. Szafki powinny też znajdować się w narożnikach.

Blat roboczy powinien być w jednym długim kawałku, aby krojenie warzyw, przygotowywanie mięsa czy rozłożenie talerzy było komfortowe.