puizba.pl

Lifestyle Blog

POChP
Zdrowie

POChP – Co to jest i z czego wynika owa choroba?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy media coraz częściej poruszają temat chorób płucnych. Wszystko za sprawą pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, który odbił się na zdrowiu i życiu wielu ludzi na całym świecie. Trzeba jednak zaznaczyć, że COVID-19 to nie jedyna choroba płucna, na temat której warto dowiedzieć się więcej. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest POChP i jakie są najczęstsze objawy wskazanej choroby. Podpowiemy także, czy omawiane symptomy wpływają na komfort codziennego życia. Jeśli zatem cierpisz na POChP lub choroba ta została wykryta u kogoś z Twojej rodziny lub bliskich, jesteś w odpowiednim miejscu, by otrzymać porcję wartościowej wiedzy! Serdecznie zapraszamy do lektury.

POChP – Co to jest? – Wprowadzenie do zagadnienia

Aby jednak móc rzetelnie omówić wskazane powyżej zagadnienia, na początku należy wyjaśnić, co to jest POChP. Rozwinięcie tegoż zagadkowego skrótu przedstawia się następująco: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Możemy zatem dojść do wniosku, że omawiana przez nas choroba cechuje się charakterem przewlekłym oraz obturacją, czyli zwężeniem górnych dróg oddechowych i oskrzeli, co znacząco wpływa na komfort oddychania pacjenta. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/. To portal poświęcony tematyce Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, na którym znajduje się mnóstwo przydatnych informacji popartych licznymi badaniami. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej o omawianej przez nas chorobie, zachęcamy do kliknięcia w powyższy link i poszerzenia swojej wiedzy o wartościowe źródła.

Czy palenie papierosów może wpłynąć na rozwój POChP?

Dobrze – wiesz już, co to jest POChP i znasz pojęcie obturacji. Przyszedł czas na przedstawienie Ci najczęstszych przyczyn Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę, która z całą pewnością uzmysłowi Ci, skąd właściwie bierze się omawiana przez nas choroba.

  • Wyroby tytoniowe – Badania wskazują, że spośród wszystkich zdiagnozowanych pacjentów cierpiących na POChP, aż 90% stanowią osoby uzależnione od wyrobów tytoniowych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że papierosy zawierają około czterech tysięcy szkodliwych substancji, które osadzają się bezpośrednio na płucach palaczy, doprowadzając do licznych chorób.
  • Zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe – Choć informacje o smogu w okresach zimowych docierają do nas ze wszystkich stron, stan powietrza w dalszym ciągu pozostaje niezmienny. Niestety zanieczyszczenia tego typu znacząco wpływają na rozwój chorób płucnych, w tym, oczywiście, Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
  • Nieodpowiednie ogrzewanie domu – Sezon grzewczy jest dla płuc niebezpieczny nie tylko ze względu na smog. Warto bowiem wiedzieć, że wdychanie spalin z paliw używanych do ogrzewania domów i mieszkań również może prowadzić do przykrych konsekwencji. Za najbardziej szkodliwe materiały uznaje się produkty biomasy mieszanej oraz paliwa stałe, takie jak drewno i węgiel.
  • Predyspozycje indywidualne – Statystyki potwierdzają, że osoby, które w przeszłości przeszły gruźlicę płuc lub cierpiały na powracające infekcje dolnych dróg oddechowych, mogą być szczególnie narażone na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Jak widzisz na główną przyczynę występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc masz wpływ! Jeśli palisz papierosy, należy czym prędzej rzucić ten zgubny nałóg. Istotnie zmniejszy to ryzyko wystąpienia POChP, jak również może przyczynić się do ogólnej poprawy Twojego stanu zdrowia. nie mamy wpływu. Pamiętaj, jeśli obserwujesz u siebie objawy wskazanej przez nas jednostki chorobowej, a dodatkowo palisz papierosy lub często przebywasz w środowisku pyłowym, zachęcamy do kontroli stanu swoich płuc. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższej części artykułu.

Podejrzenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc – Co to jest POChP?

Palisz wyroby tytoniowe? Pracujesz w środowisku pyłowym? Masz ukończony czterdziesty rok życia? Badania wskazują, że jesteś w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jeśli zatem cierpisz na przewlekły kaszel i duszności, a dodatkowo obserwujesz u siebie występowanie plwociny i obniżenie tolerancji wysiłku, czym prędzej skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Po przeprowadzonym wywiadzie najpewniej skieruje Cię on na spirometrię, czyli badanie czynnościowe układu oddechowego, którego zadaniem jest zobrazowanie stanu Twoich płuc w różnych fazach cyklu oddechowego. Po otrzymaniu wyników badań wróć do lekarza i zastosuj się do jego poleceń, wśród których mogą znaleźć się na przykład: zmiana diety, wdrożenie aktywności fizycznych, rozpoczęcie farmakoterapii.

POChP – Co to jest? – Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, co to jest POChP i w jaki sposób może się objawiać. Wskazaliśmy także najczęstsze przyczyny Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Pamiętaj, że wskazana przez nas jednostka chorobowa jest nieuleczalna, a to oznacza, że nie powinno się bagatelizować jej wczesnych symptomów. Szybka konsultacja z lekarzem daje bowiem możliwość sprawnego przeprowadzenia spirometrii i wdrożenia odpowiedniego leczenia objawowego, co może pozytywnie wpłynąć na komfort codziennego funkcjonowania pacjenta.