puizba.pl

Lifestyle Blog

jak oduczyć kota spania w łóżku
Dom i Ogród

Jak oduczyć kota spania w łóżku?

Spanie ze zwierzęciem może być bardzo przyjemne, ale kot w łóżku nie dla każdego jest do zaakceptowania. Problemem mogą być alergeny, brak higieny w przypadku zwierząt wychodzących czy obawa zarazków. Przede wszystkim zaś zwierzę to nie zawsze pozwala wyspać się osobie, z którą dzieli łóżko, ponieważ rzadko koty przesypiają całą noc. Niestety, oduczenie kota spania w łóżku nie jest łatwe. Nie jest to pies, który szybko uczy się nowych rzeczy, poza tym koty są wymagające, wygodnickie oraz nie lubią, by nimi rządzić.

Najlepiej – nie przyzwyczajać

Najlepszym wyjściem jest nieprzyzwyczajanie kota do spania w łóżku, tym bardziej że zwierzęta te bardzo cenią sobie rutynę. Lubią mieć ustabilizowane życie, a wszelkie zmiany odczuwają bardzo boleśnie – mogą nawet zachorować lub zacząć zachowywać się złośliwie. Jeśli zatem sprowadza się do domu młodego kota, trzeba od razu wyznaczyć zasady i zaopatrzyć się w legowisko. I tak jednak istnieje możliwość, że kociak sam wybierze sobie miejsce do spania, na przykład na kanapie czy fotelu.
Jeśli jednak zwierzę jest już nauczone spać w łóżku, trzeba podjąć kroki mające na celu zmianę jego nawyków. Bardzo ważna jest przy tym konsekwencja. Gdy podejmie się decyzję, że kot wyprowadza się z sypialni lub przynajmniej z łóżka, trzeba się tego trzymać. Jeśli czasem będzie się robić odstępstwo od tej reguły, zwierzę będzie zdezorientowane i na pewno nie pozwoli na stałe wygonić się z wygodnej pościeli.

Jak oduczyć kota spania w łóżku?

Istotne jest, by zapewnić zwierzęciu podobny komfort. Koty lubią ciepło, wygodę oraz miękkie posłania. Jeśli lubią spać pod przykryciem, trzeba zapewnić im w innym miejscu na przykład śpiworek dla kota lub ułożyć koc czy inną tkaninę w taki sposób, by tworzyła namiot, w którym zwierzę będzie mogło spać wygodnie. Bardzo ważna jest też kwestia komfortu termicznego. Koty są z natury zmarzluchami, a kiedy jest im w nocy zimno, szukają ciepła w łóżku właściciela. Trzeba zatem zatroszczyć się o odpowiednio ciepłe legowisko. Jeśli zaś nie chce się, by kot znienacka wchodził do łóżka, najlepiej będzie zamknąć drzwi do sypialni. Trzeba przy tym uzbroić się w silną wolę, gdyż możliwe, że zwierzę będzie miauczeć i drapać w drzwi, a wyrzuty sumienia właściciela mogą być silne.

Posłanie kota musi być też atrakcyjne. Jeśli zwierzak przyzwyczajony jest spać w pościeli, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić mu na przykład na kanapie jego własną poduszkę czy kocyk. Warto też stawiać na posłania dostępne w sklepach, jak leżanki czy specjalne siedziska.