nowoczesna zastawa stołowa
Dom i Ogród

Nowoczesna zastawa stołowa – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór zastawy stołowej nie jest łatwym zadaniem. Powinna nam posłużyć przez lata i do tego dobrze się prezentować na rodzinnych uroczystościach. Nowoczesna zastawa stołowa nada lekkości całej aranżacji, natomiast klasyczna będzie zawsze pasować do wielu dodatków. Zatem na co zwracać uwagę przy wyborze zastawy stołowej?

Zastawa stołowa do codziennego użytku

Najczęściej używanymi naczyniami na co dzień są talerze, kubki, miski, salaterki. Natomiast warto, by w zestawie znalazły się też wazy, sosjerki, półmiski. Oczywiście codzienna zastawa nie musi być aż tak reprezentatywna jak ta na specjalne okazje. Dlatego codzienna zastawa może być uniwersalna i klasyczna, najlepiej w kolorze białym. Warto natomiast postawić na materiał wykonania. Dobrym wyborem będą naczynia wykonane z porcelitu lub fajansu. Przed zakupem zastawy stołowej warto też zastanowić się, ile osób będzie z niej korzystać. Zazwyczaj możemy spotkać zastawy, które są przeznaczone dla dwunastu lub dwudziestu czterech osób. Jeżeli nie mamy tak licznej rodziny to tez bez problemu znajdziemy zastawę na sześć osób.

Klasyka czy nowoczesność

Organizacja przyjęcia czy imprezy rodzinnej wymaga zazwyczaj podania efektownej zastawy stołowej, takiej, której nie używamy na co dzień. Dlatego na takie okazje najlepiej zaopatrzyć się w zastawę wykonaną z porcelany. Charakteryzuje się elegancją, a porcelana jest uważana za wysokogatunkowy materiał. Natomiast sztućce mogą być wykonane ze stali nierdzewnej albo posrebrzane. Wiele osób ma problem, czy zakupić klasyczną zastawę, czy postawić na nowoczesność. Klasyka zawsze się obroni i będzie się świetnie prezentować. Natomiast dla wielu osób może być zbyt nudna. Dlatego jeżeli jednak wolimy klasyczny zestaw to może elementem ozdobnym mogą być kwiaty na brzegach naczyń. Nowoczesna zastawa stołowa cechuje się bardziej wyrazistymi kolorami oraz różnymi kształtami geometrycznymi. Bardzo oryginalne są naczynia w kolorze czarnym, czerwonymi lub żółtym. Taka zastawa świetnie będzie się komponować z nowoczesnym wnętrzem mieszkania. Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup zastawy dwukolorowej, np. biały kubek i czarny talerzyk. Jednak warto mieć na uwadze, że trendy i moda szybko przemija. Dlatego jeżeli cenimy sobie ponadczasowość to jak najbardziej warto zakupić klasyczną porcelanę. Taką zastawę zazwyczaj można także bez problemu zmywać w zmywarce. Jest to też zakup na lata więc warto sprawdzić z jakich materiałów jest wykonana. Jeżeli kupimy zastawę słabej jakości to może się zniszczyć w przeciągu kilku sezonów.