puizba.pl

Lifestyle Blog

bolster do jogi
Zdrowie

Klocki, paski i bolster do jogi, czyli o wyposażeniu do wykonywania asan

Chcąc rozpocząć przygodę z uprawianiem jogi, warto zadbać o dobre wyposażenie i wygodne ubranie, dzięki którym nasze sesje przyniosą jeszcze więcej korzyści, ukoją bolące ciało i zmęczoną duszę. Jogę można praktykować samemu, we własnym zaciszu domowym i o odpowiadającej nam porze lub z instruktorem jogi na zajęciach w specjalnych szkołach czy ośrodkach fitness. Już przed rozpoczęciem zajęć trzeba pomyśleć o zakupie niezbędnego wyposażenia. Dodatkowo można zainwestować w różne pomoce do jogi w postaci pasków, klocków i bolsterów, które zwiększą skuteczność wykonywanych pozycji.

Czym są bolstery do jogi

Tak właśnie nazywają się wałki do jogi z wypełniaczem. Bolster składa się z wkładu, wypełniacza w postaci łuski gryki lub bawełny oraz pokrowca. Dzięki suwakowi można uzupełniać braki we wkładzie i opróżnić go przed wypraniem. Bolstery używane są do ćwiczeń w różnej formie, m. in. w jodze, ale i przy ćwiczeniach odchudzających i rehabilitacyjnych przynoszących ulgę napiętym i bolącym mięśniom oraz rozładowujących stres.

Po co inwestować w bolster do jogi?

Wałki stanowią pomoc w uprawianiu jogi, m. in. ułatwiają podtrzymywanie różnych mniej lub bardziej zaawansowanych pozycji i pozwalają skupić się na prawidłowym oddychaniu, które jest ważną częścią ćwiczeń. Praktykowanie jogi z wałkami staje się wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dodatkowo wałki wypełnione gryką oferują wiele korzyści zdrowotnych, między innymi masują ciało wzbudzając krążenie, a sama łuska gryki jest uwielbianym wypełniaczem od lat, zaczynając od poduszek, aż do wspomnianych sprzętów do jogi dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Ćwiczenia bez wałków są możliwe, można je zastąpić zwiniętym kocem czy poduszką, jednak nie będą tak efektywne i bezpieczne jak z profesjonalnym sprzętem, którego zakup wcale nie kosztuje tak dużo.

Bolster do jogi i dostępne rodzaje

Wałki głównie dzielą się ze względu na wielkość – na rynku znajdziemy wałki mini idealne do podróży, wałki standard najczęściej spotykane w sklepach i na zajęciach z jogi oraz wałki komfort, które posiadają największą powierzchnie. Są także dostępne dwa wypełnienia bolsterów – łuska gryki i bawełna. Te wypełnione gryką są cięższe, bardziej elastyczne, antypotowe, jednak łuski wykruszają się i trzeba je uzupełniać, a wałki z bawełną są miękkie i lżejsze, ale mniej stabilne – najczęściej wykorzystuje się je przy oparciu o ścianę.

Użycie wałka w jodze – przykładowe pozycje

Bolstery wykorzystywane są w pozycjach leżących, pół – siedzących i siedzących. Ułatwiają osiągnięcie pozycji relaksowych, między innymi pozycję ryby (matsyasana), nieboszczyka (savasana), mostu (setu-bandha-sarvangasana) i leżącego wojownika (supta-virasana). Wałki przydatne są również przy pozycji viparita-dandasana, która wymaga wygięcia się do tyłu. Bolster można umieszczać wzdłuż kręgosłupa, pod szyją, pod brzuchem, pod kolanami czy używać jako siedzisko, aby unieść biodra.

Poszukując relaksu w tych niespokojnych czasach warto zainteresować się aktywnym wypoczynkiem, zamiast bezmyślnego wpatrywania się w ekran. Joga jest idealnym na to sposobem, niewymagającym dużego nakładu finansowego ani czasowego, a oferującym wiele korzyści.