puizba.pl

Lifestyle Blog

kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne
Zdrowie

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?

W obecnych czasach dostępnych jest bardzo wiele metod antykoncepcji. Dlatego każda kobieta powinna wybrać dla siebie taki sposób, który będzie jej najbardziej odpowiadał. Wśród najbardziej popularnych w obecnych czasach metod można wymienić przede wszystkim stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wiele osób zastanawia się, kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Skuteczność metody

Z całą pewnością można stwierdzić, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży, o ile jest stosowana w pełni poprawnie i zgodnie z wszelkimi zaleceniami. Dlatego warto przeczytać ulotkę przed zastosowaniem tego rodzaju preparatów oraz dostosować się do informacji, które są w niej zawarte. Dzięki temu na pewno metoda taka jak stosowanie tabletek antykoncepcyjnych będzie w pełni skuteczna oraz efektywna.

Stosowanie antykoncepcji

Aby tabletki antykoncepcyjne były w pełni skuteczne należy je poprawnie stosować. Tego rodzaju preparaty powinno się przyjmować codziennie i nie zapominać o poszczególnych dawkach. Dobrze będzie również spożywać je o tej samej lub zbliżonej godzinie. Jednak nie ma to zastosowania w przypadku tabletek jednoskładnikowych, które powinny być stosowane codziennie o tej samej godzinie. W przeciwnym przypadku mogą nie być w pełni skuteczne. Warto o tym pamiętać.

Kiedy antykoncepcja działa?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zaczynają działań tabletki antykoncepcyjne. Z całą pewnością można stwierdzić, że istnieje pewna ochrona po stosowaniu preparatu od co najmniej siedmiu dni, jeśli chodzi o pierwsze opakowanie. W pozostałych przypadkach istnieje ciągła ochrona, nawet podczas siedmiodniowej przerwy. Jednak ma to zastosowanie jedynie wtedy, gdy preparat jest w odpowiedni sposób przyjmowany. W przypadku pominięcia tabletki należy uważać przez kolejne siedem dni, ponieważ może nie występować pełna ochrona przed ciążą.

Skutki uboczne

Bardzo dużo kobiet obawia się różnego rodzaju skutków ubocznych, które mogą występować po stosowaniu tego rodzaju preparatów. Z całą pewnością można stwierdzić, że skutki uboczne są możliwe, jednak nie występują w większości przypadków. Jeśli tabletki antykoncepcyjne są w odpowiedni sposób dopasowane do danej kobiety to nie powinny mieć żadnych negatywnych konsekwencji podczas stosowania. Dlatego w przypadku odczuwania złego samopoczucia warto zastanowić się nad zmiana konkretnych tabletek.

Dodatkowe metody

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych możliwe jest również stosowanie różnego rodzaju metod dodatkowych. Wśród nich można przede wszystkim wymienić prezerwatywę, która może być pomocna w przypadku pomięcia dawki preparatu lub spożywania dodatkowych leków, które mogą w bezpośredni lub pośredni sposób wpłynąć na działanie preparatu. Warto o tym pamiętać podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych ponieważ jest to niezwykle istotna kwestia. Dzięki temu bez większych problemów możliwe będzie uniknięcie niechcianej ciąży.