plamy potu pod pachami

Plamy potu pod pachami – jak z nimi walczyć?

Kiedy pod pachami pojawiają się nieestetyczne plamy z potu, jest to znak, że albo wybrało się kiepski antyperspirant, albo też ma się problem z nadmiernym poceniem. Na szczęście dziś można sobie z tym łatwo radzić, co oznacza, że nie trzeba krępować się w towarzystwie – plamy potu pod pachami niestety nie wpływają dobrze na sposób postrzegania osoby, której dotyczą. Co więcej, towarzyszyć może im nieprzyjemny zapach, ale już samo uczucie wilgoci pod pachami fatalnie wpływa na samopoczucie. W takiej sytuacji nie można czuć się komfortowo, warto więc jak najszybciej temu przeciwdziałać.

Jak wybrać antyperspirant?

Na rynku jest bardzo wiele środków przeciw poceniu. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by wybrać antyperspirant, a nie dezodorant. Pojęcia te często stosowane są wymiennie, ale tak naprawdę oznaczają one coś innego. Poza tym takie produkty są do siebie podobne, łatwo się więc pomylić. Warto zatem wiedzieć, że zadaniem dezodorantu jest jedynie nadawanie przyjemnego zapachu (ewentualnie maskowanie niemiłych woni, ale nie jest to specjalnie efektywne). Tylko antyperspirant, jak zresztą wskazuje jego nazwa, jest w stanie zahamować pocenie się poprzez ograniczenie działania gruczołów potowych.
To, jaką formę antyperspirantu się wybierze, nie ma większego znaczenia. Spraye, sztyfty czy żele mogą działać tak samo efektywnie, z tym, że spraye można aplikować na większe powierzchnie, chroniąc przed poceniem nie tylko pachy, ale też brzuch, miejsca w okolicach piersi u kobiet czy plecy.
Dużo ważniejsza jest jakość wybieranych produktów. Na pewno najlepszym wyborem są antyperspiranty znanych marek. Są one stale udoskonalane, więc czasem mogą działać nawet przez całą dobę. Eliminują one problem pocenia, dzięki czemu pachy są suche, tak samo jak ubranie, a przy tym pięknie pachną (choć można też znaleźć wersje bezzapachowe, hipoalergiczne), co jest dodatkową ważną korzyścią i pozwala poczuć się jeszcze bardziej komfortowo.

W sprzedaży od jakiegoś czasu można też znaleźć przeróżne antyperspiranty naturalne, oparte głównie na ałunie. Mogą być one dobrym wyborem, zwolennicy ekologii chętnie po nie sięgają. Są one jednak skuteczne tylko w przypadku umiarkowanego pocenia. Kiedy jest ono nasilone, trzeba sięgnąć po dobry antyperspirant chemiczny lub nawet bardziej radykalne rozwiązania.

Specjalne antyperspiranty z apteki

Jeśli problem pocenia się nie mieści się w granicach normy i mokre pachy są normą, czy to ze stresu, czy po prostu, można sięgnąć po ratunek w postaci specjalnych antyperspirantów z apteki. Rzadko zdarza się, by nie działały, ponieważ są to preparaty o bardzo silnym działaniu. Najlepiej świadczy o tym fakt, że stosuje się je raz na kilka dni. Czasem mają formę płynu opartego na alkoholu (przez co mogą podrażniać skórę i nie można nakładać ich na ogolone pachy), a w innych przypadkach – kremu.

Jeśli takie preparaty również nie pomogą, jedynym rozwiązaniem jest zabieg medycyny estetycznej, jakim jest ostrzykiwanie pach toksyną botulinową. Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie.