zioła kozłowskiego
Lifestyle Zdrowie

Zioła Kozłowskiego – historia i zastosowanie

Zioła są naturalnym środkiem stosowanym w walce z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Sięgają po nie osoby, które nie chcą faszerować się medykamentami i wierzą w uzdrawiającą moc naparów. Wiara ta jest uzasadniona – zioła miały swój początek już w czasach starożytnych, a wiele wzmianek o nich możemy znaleźć w Biblii, mitologii greckiej oraz baśniach. W Polsce bardzo znane są „zioła Kozłowskiego”. Jakiej postaci zawdzięczają swoją nazwę? Poznajmy tę osobę bliżej.

Kim był Kozłowski?

Eligiusz Kozłowski – zielarz z Mazur, mogący pochwalić się imponującą wiedzą na temat roślin. Wśród ludzi nazywany był „Cudotwórcą” lub „Genialnym znawcą ziół”. Znany z innowacyjnych metod diagnozowania ludzi za pomocą wahadełka. Stał się mentorem dla wielu „pacjentów”, wyprowadzając ich z chorobowej opresji za pomocą roślin.

Działalność Kozłowskiego

Kozłowski analizując dogłębnie właściwości i działanie poszczególnych roślin, w precyzyjny sposób potrafił dobrać odpowiednie lekarstwo nawet w przypadkach beznadziejnych, które lekarze z góry przekreślali. Genialny znawca ziół zawsze mawiał, że kuracja odniesie skutek tylko wtedy, gdy się w nią głęboko uwierzy. Swoje receptury wykorzystał do opracowania herbatek ziołowych, które podzielił na konkretne kategorie.

Przykładowe zestawy ziół Kozłowskiego

Wyróżniamy kilkadziesiąt zestawów ziołowych Eligiusza Kozłowskiego oznaczonych cyframi. Każda kompozycja odnosi się do innego zespołu chorobowego lub układu narządów. I tak przykładowo zestawy od 1 do 4 zalecane są przy różnego rodzaju zapaleniach, nieżytach, guzach i nowotworach. Różnią się między sobą składem.

W walce z anemią pomocna będzie kompozycja z przypisanym do niej numerem 8. Wywar należy spożywać 3 razy dziennie zawsze przed posiłkiem.

Jeśli ktoś cierpi na zaparcia, powinien raz dziennie pić herbatę ziołową nr 16. Na przeczyszczenie świetnie działają bowiem zawarte w nich kora wierzby, ziele dziurawca oraz liść senesu.

Niezwykle problematyczne nerwice przewodu pokarmowego, które są przyczyną częstych skurczy jelit oraz biegunek, wspomóc można naparem z ziela krwawnika, owocu róży, liści rozmarynu i kłącza tataraku. Opisany jest on jako zestaw z numerem 29.

Nawet tak poważne choroby, jak Parkinson i stwardnienie rozsiane, które związane są z zaburzeniami występującymi po stronie układu nerwowego, wspierać można regularnym piciem naparów Kozłowskiego.

Należy pamiętać, że każda herbata ziołowa ma działanie wspomagające, a nie wyłącznie lecznicze!

Kontynuacja tradycji zielarskiej

Eligiusz Kozłowski kilka lat temu odszedł z tego świata, ale jego dzieło z taką samą fascynacją i zapałem kontynuuje syn Bogdan Kozłowski. Herbaty ziołowe słynnego miłośnika medycyny naturalnej dostępne są w sklepach zielarskich, a ich oryginalny skład pozwala na skuteczne wspieranie prawidłowej pracy organizmu. Doświadczenie, wiedza i pasja nigdy nie giną, gdy są szanowane i wykorzystane w dobrym celu, a już wiemy, że wiara czyni cuda. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby na co dzień wspomagać się ziołami.