puizba.pl

Lifestyle Blog

jak sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów
Lifestyle

Automatyczna skrzynia biegów

Wiele osób w internecie zadaje pytanie jak sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów. Metoda jest bardzo prosta i nawet osoby początkujące powinny sobie z tym poradzić. Dobrym sposobem jest krótka przejażdżka, która rozgrzeje silnik.

Wyłączenie silnika

Następnym krokiem powinno być wyłączenie silnika i poczekaniu kilkunastu minut, żeby ostygł. W ten sposób może on spłynąć do miski olejowej, która jest umiejscowiona poniżej. Bagnet można łatwo znaleźć od razu po otworzeniu maski. Rączki bagnetów są z reguły malowane na jaskrawy kolor, ponieważ w ten sposób są łatwe do zauważenia. Wyjęcie bagnetu z gniazda w wielu wypadkach wymaga użycia niewielkiej siły. Następnie należy użyć ręcznika papierowego lub szmatki przy użyciu której będziemy mogli wyczyścić urządzenie. Właściwy poziom oleju sprawdzamy po ponownym użyciu bagnetu. W automatycznych silnikach bagnet jest zazwyczaj zlokalizowany w okolicach misek olejowych. Uchwyt bagnetu posiada podobne zabarwienie, a oznaczenie właściwego poziomu jest podobne jak w standardowych silnikach. Prawidłowe odczytanie stanu wymaga wyjęcia bagnetu i wytarcia szmatką.

Niski poziom oleju

Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można go ponownie umieścić na miejscu. Niski poziom oleju silnikowego z reguły oznacza jego wyciek, a w takiej sytuacji należy działać szybko. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta w sprawdzonym warsztacie samochodowym, w którym specjaliście rozwiążą nasz problem. Duże znaczenie ma również kolor oleju. Jeżeli jest on czarny, oznacza to, że trzeba go jak najszybciej wymienić. Oczywiście można wykonać cały zabieg samodzielnie, jednak nie posiadając odpowiedniego doświadczenia lepiej udać się do mechanika. Osoby, które sprawdzają stan oleju w samochodzie powinny zdjąć wszystkie wisiorki oraz krawaty, ponieważ mogą wkręcić się w wiatrak, który działa w chłodnicy silnika.

Sprawdzanie płynu

Znacznie trudniej jest sprawdzić płyn w manualnej skrzyni biegów. Czasami trzeba rozmontować wiele elementów, żeby dostać się do celu. Dlatego wiele osób decyduje się na sprawdzenie w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Cena takiego przeglądu nie jest wysoka, a jednocześnie otrzymujemy gwarancję na wykonaną usługę. Najlepiej sprawdzać olej po przejechaniu 120 000 tysięcy kilometrów, jednak wiele zależy od ogólnego stanu pojazdu. Bez kontrolowania poziomu oleju możemy doprowadzić do zniszczenia ważnych elementów układu silnikowego. Warto pamiętać o tym procesie. Bez oleju silnikowego silnik ulega zatarciu, a jego naprawa jest naprawdę kosztowna. Naprawa samochodu to duża inwestycja i najlepiej mieć na nią odłożone pieniądze.