puizba.pl

Lifestyle Blog

jak szybko rosną grzyby
Lifestyle

Jak szybko rosną grzyby?

Jesień niewątpliwie kojarzy nam się z wieloma różnymi zjawiskami i czynnościami. Jedną z nich jest chociażby zbieranie grzybów. To zadanie, którego podejmują się nie tylko profesjonaliści czyli stali bywalcy w lesie ale także i amatorzy, którzy dopiero co poznają to naturalne środowisko. Nie ulega wątpliwości, że te obydwie grupy rok w rok zadają sobie pytanie jak szybko rosną grzyby. Zdecydowanie warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i poznać kilka ciekawostek, które z pewnością zainteresują każdego grzybiarza.

Od czego to zależy?

Niewątpliwie wzrost grzybów zależy od naprawdę wielu różnych czynników. Znaczącą rolę odgrywają tu chociażby warunki pogodowe. Kluczowy okazuje się też jednak wskaźnik wilgotności podłoża i powietrza. Istotne są zasoby wodne, których przecież grzyby tak bardzo potrzebują. Podczas okresów suszy niestety grzyby nie mają szans na wyrznięcie się na powierzchnię. Właśnie dlatego tak ważne są w tym przypadku opady deszczu. Warto jednak pamiętać, że nie mogą być one również zbyt częste i obfite, gdyż dochodzi wtedy do gnicia, psucia się grzybni. Nie bez znaczenia jest także jakość danego podłoża. Powinno być ono lekkie, piaszczyste, pokryte mchem. Dla grzybów takie środowisko jest znacznie bardziej przyjazne, gdyż stwarza optymalne warunki do rozwoju i wzrostu.

Ile czasu rosną grzyby?

Należy zdawać sobie sprawę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na czas powstawania, rośnięcia grzybów wpływają nie tylko wyżej wymienione czynniki, ale także przede wszystkim rodzaj, gatunek danego grzyba. Niektóre z nich rosną w mgnieniu oka. Inne zaś potrzebują czasami znacznie więcej czasu. Warto wiedzieć, iż najszybciej rosnącymi grzybami są oczywiście maślaki. Kiedy jest ciepło, parno a podłoże ma dużo wilgoci to wystarczy kilkanaście godzin aby maślak znalazł się na powierzchni w niemałych rozmiarach. W przypadku, gdy jednak temperatury te są znacznie niższe potrzebne jest wtedy kilkukrotnie więcej czasu. Bardzo szybko rosnącymi grzybami są także koźlarze, które również zalicza się do grupy grzybów miękkich. Dosyć powszechnie występują w polskich lasach chociażby borowiki, które są niesłychanie popularne wśród grzybiarzy. Przyjmuje się, że rosną one około 6 dni. Niewątpliwie jednak największym zainteresowaniem w lasach cieszą się prawdziwki, które są grzybami najzdrowszymi i najlepiej prezentującymi się. Niestety to na nie czeka się najdłużej. Są to grzyby dosyć twarde, które potrzebują specyficznych, nietypowych warunków. Co więcej, bardzo często rosną one nawet do około 10 dni, jednak jest to w dużym stopniu uzależnione od wcześniej wymienionych czynników.

Podsumowując, jak widać ciężko jest określić jak szybko rosną dane grzyby. Zależy to od wielu różnych kwestii. Istnieje jedynie możliwość, aby oszacować mniej więcej czas wzrostu takiego grzyba. Warto jednak pamiętać, że przy bardzo dobrych warunkach pogodowych każdy gatunek grzyba będzie rósł w zastraszająco szybkim tempie, a tym samym i zbiory będą znacznie obfitsze.